Anathema

Hayatımda önemli bir yere sahip olan efsanevi grubu ve hayatımda önemli kararları alma sürecinde kafamı toplamama  yardımcı olan efsanevi parçayı sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum:

Liverpoollu gençlerin macerası 1990 yılının yazında ‘Pagan Angel’ ismiyle başladı. Güçlü sound’ları birçok etkilenimle beraber klasik doom metal olarak şekillendi. Kasım 1990’da ilk demoları olan ‘An Iliad of Woes’u kaydettiler. 1991 yılının Ocak ayında demonun çıkmasıyla isimlerini ‘Anathema'(anlamı: Tanrı‘nın ya da kilisenin lanetine uğramış, aforoz edilmiş) olarak değiştirmeye karar verdiler.

Anathema – 1991

Bolt Thrower ve Paradise Lost’u destekledikleri konserlerde kendi evlerinde ciddi bir fan kitlesi kazandılar ve yavaş yavaş tüm Avrupa‘da kulaklarda yer edinmeye başladılar. Konserlerle geçen birkaç aydan sonra ‘All Faith is Lost’ isimli ikinci demolarını kaydetmek için stüdyoya girdiler. 1991’de çıkan bu kayıt dergilerden ve fanzinlerden olumlu eleştiriler aldı. Aynı yıl grubun ‘They Die’ isimli ilk single’ı Witchhunt Records etiketiyle piyasaya çıktı. İlk basımında tükenen bu kayıt grubun daha fazla tanınmasını sağladı. Bu albümde gruba basçı olarak Jamie Cavanagh‘nın yerine Duncan Patterson dahil oldu.

Grup Peaceville Records‘un dikkatini çekti ve 1992 Ekim’inde yayınlanacak olan Peaceville compilation ‘Volume 4’ için ‘Lovelorn Rhapsody’ isimli parçayı kaydetti. Daha sonra grup şirketle 4 albüm için anlaşma imzaladı ve Kasım ’92’de ‘The Crestfallen’ E.P.si piyasaya çıktı. Cannibal Corpse’u destekledikleri İngiltere turnesi başarılı geçti ve grup canlı performansının ne kadar iyi olduğunu gözler önüne serdi.

İlk albüm

İlk albüm ‘Serenades’ Şubat 93’te piyasaya sürüldü. Olumlu eleştiriler alan albüm Metal Hammer’da ayın albümü seçildi. Aynı zamanda ‘Sweet Tears’ videosu MTV‘de gösterildi ve oylama sonucu ayın albümü seçildi. Grup geniş bir İngiltere turuna ve aynı plak şirketinde olan gruplarla (My Dying Bride, At the Gates) özel bir gösteriye katıldı. Daha sonra AT THE GATES ile beraber İngiltere konserlerine devam etti, akabinde 15 günlük kısa bir Avrupa turnesi geçirdi.

Romanya, Hollanda ve Belçika‘daki festivalleri de içine alan ilk uzun Avrupa turnesi Ocak 94’te tamamlandı ve grup uzun süredir beklenen mini albümü “PENTECOST III”yi kaydetmeye koyuldu. Ardından Brezilya‘da INDEPENDENT ROCK festivaline katıldı, ayrıca Avrupa‘da da boy göstermeyi ihmal etmedi.

Pentecost III ve ayrılık rüzgarları

Gecikmeler ‘PENTECOST III’nin çıkışını ’95 Mayısına kadar sürükledi. Grup bu sıralar ikinci albümünü kaydediyordu ve grupta ayrılık rüzgarları esmeye başladı. Vokalist Darren WhiteVincent Cavanagh üstlenecekti. Albümün çıkışından hemen önce Cathedral’i destekledikleri bir İngiltere turuyla grup yeni kadrosunun performansını görme fırsatı verdi. gruptan ayrıldı. Yeni bir eleman almak yerine vokali gitarist

Yeni albüm ‘THE SILENT ENIGMA’ Ekim ’95’te piyasaya çıktı. Son kadro değişikliğinden sonra bu albüm büyük bir başarının da habercisi oldu. Orkestral düzenlemeler, karanlık melodiler, geniş bir vokal yelpazesi, ve olgunlaşmış bir kadro gruptaki gelişimin göstergesiydi.

Paradise Lost ile İngiltere turundan başlayarak yeniden uzun bir Avrupa turnesine çıktılar. Bu arada Dynamo Festivali’nde de başarılı bir performans sergilediler. Kasım 96’da çıkan bir sonraki albüm ‘ETERNITY’, daha önce görülmemiş bir müzikal gelişime ve olgun yaklaşımın kanıtıydı. Basından epey övgü (tabi biraz da eleştiri) aldı.

Atmosferik enstrümanlar, melodi, temiz vokallerin grubun ‘HEAVY’ yönüyle harmanlanması etkileyici bir albüm ortaya çıkarmıştı. ETERNITY, en duygusal metal albümü olarak. Tekrar uzun bir Avrupa turu, festivaller grubun fan kitlesinin gitgide genişlemesini sağladı.

İlk video

Mayıs ’97’de grubun ilk videosu olan ‘A VISION OF A DYING EMBRACE’ piyasaya çıktı. Bu kayıt kliplerin yanı sıra grubun MY DYING BRIDE’ı desteklediği Krakow(POLONYA) konserini de içeriyordu.

Haziran ’97’de davulcu John Douglas gruptan ayrıldı. Yerine eski SOLSTICE davulcusu Shaun Steel (şu an MY DYING BRIDE’de) geçti.

1998 Haziran’ında grubun en çok ses getiren albümü olan ‘ALTERNATIVE 4’ çıktı. Albüm turunun başlangıcında yine kadro değişiklikleri baş gösterdi. Efsanevi basçı Duncan PattersonDave Pybus geçti. Ayrıca eski MY DYING BRIDE klavyecisi Martin Powell da gruba katıldı. Sürpriz bir değişiklik de John Douglas‘ın gruba geri dönüşüydü. müzikal farklılıklar nedeniyle gruptan ayrıldı. Yerine Duncan’ın diğer grubu olan DREAMBREED’de birlikte çaldığı

Anathema İstanbul’da

Grup 9 Ekim 1998 tarihinde de İstanbul‘da (Rock House) bir konser verdi. 400 civarı seyircinin izlediği ve ASAFATED’ın ön grup olarak çıktığı konserde ses düzeni pek iyi olmasa da grup mükemmel sahne performansıyla büyük beğeni topladı.

Bu arada grubun Peaceville ile sözleşmesi sona ermişti. Alternative 4’un başarısıyla daha büyük bir şirkete geçmesi kesin gözüyle bakılan grup Peaceville’ın bir nevi babası niteliğindeki şirket ‘MUSIC FOR NATIONS’ ile anlaştı. Music For Nations kataloğundaki Anathema albümleri Sony Music etiketiyle Türkiye’de de yayınlanmıştır.

Efsane albüm “Judgement”

1999 Haziran’ı MFN etiketiyle çıkacak ilk albüm ‘JUDGEMENT’ın piyasaya sürüldü. Cavanagh kardeşler bu albümü 1998’de kaybettikleri anneleri Helen Cavanagh’a adadılar. Duncan’ın yokluğuna rağmen bu albümden yine övgüyle söz edildi. Grup aynı yıl uzun zaman sonra Dynamo Festivaline dönüşünü gerçekleştirdi. Matin Powell‘ın CRADLE OF FILTH’e katılmak için gruptan ayrılmasından sonra yine eski COF klavyecisi Les Smith gruba dahil oldu. Les Smith daha önce ETERNITY’de çalmıştı ve turlarda grupla birlikte çalmıştı. Bu kez tam anlamıyla kadrodaydı.

Anathema İkinci Kez İstanbul’da

Bu arada 28 ve 29 Ocak 2000 tarihlerinde grup ikinci defa İstanbul‘da (Kazablanka Concert Hall) dinleyicisiyle buluştu. İlk gün ön grup olarak The Climb ve Metallium, ikinci gün ise Knight Errant ve Antisilence vardı. O zamanın efsane dergisi Non-Serviam‘ın organize ettiği konserlerde (98’deki ilk konsere göre) daha iyi bir ses düzeninin de etkisiyle bir kez daha kendisine hayran bıraktı ve uzun süre bu konserlerden söz edildi.

A Fine Day To Exit

Grup Ekim 2001’de ‘A FINE DAY TO EXIT’ i piyasaya çıkardı. CRADLE OF FILTH’in laneti yine grubun üstündeydi ve albümün çıkışından hemen önce Dave Pybus gruptan ayrılacağını duyurdu ve COF‘te bas görevini üstlendi. Bu albümden sonraki turlarda geçici olarak George Roberts gruba yardımcı oldu.

Resonance

2001 ve 2002 yıllarında ‘RESONANCE’ ve ‘RESONANCE 2’ adında en iyi ANATHEMA parçalarının toplandığı iki albüm piyasaya sürüldü. RESONANCE yavaş, bayan vokal ve balad parçalardan oluşan; RESONANCE 2 ise JUDGEMENT albümü öncesindeki kayıtlardan grubun daha heavy parçalarını içeren bir BEST OF niteliğindeydi.

1 Nisan 2002

Mart 2002’de grubun resmi internet sitesindeki bir açıklamada Daniel Cavanagh gruptan ayrılacağını ve artık eski basçı Duncan ve yeni grubu ANTIMATTER ile çalışacağını açıkladı. Nisan 2002’de tuhaf bir şekilde yine resmi internet sitesinde daha önce Danny’nin yaptığı açıklamanın sadece Nisan 1 şakası olduğu duyuruldu. (Pek de inandırıcı değil…) Ancak Danny’nin iki aylığına da olsa gruptan ayrıldığı bir gerçekti.

Son albüm – A Natural Disaster

Kasım 2003’te grubun son albümü ‘A NATURAL DISASTER’ yayınlandı. Artık grupta basçı olarak (yeniden) Cavanagh kardeşlerin üçüncüsü Jamie Cavanagh vardı.’A FINE DAY TO EXIT’ den daha vurucudur. Grup Haziran 2004’te Rock İstanbul kapsamında üçüncü kez ülkemizde bulundu. Her zamanki gibi performansı muhteşemdi. Sonuçta hem izleyici, hem grup, hem de organizatörler durumdan hoşnut oldu.

Anathema’nın Türkiye Çıkartması

Haziran’daki konserin henüz kırkı çıkmıştı ki grubun Ekim’de İstanbul‘da iki konser daha vereceği açıklandı. Ardından daha muhteşem bir olay gerçekleşti ve bu konserlere üç konser daha eklenerek grup bu ziyaretini Türkiye turnesine dönüştürdü. Ankara (30 Eylül/Saklıkent) ve İzmir‘in (4 Ekim/33 Resurrection (Club33)) yanında grup inanılması güç bir şekilde Eskişehir‘de (28 Eylül/Hayal Kahvesi) de çalacaktı. Bu olayda Eskişehir‘deki dinleyici potansiyelinin de etkisi büyüktü. Eskişehir konserinin başlamasına dakikalar kalmıştı ki Danny’nin pasaport sorunu nedeniyle konsere gelemediği duyuruldu. Bu durum seyirciyi hayal kırıklığına uğratsa da konserin coşkusunu kaybettirmedi. Berbat bir ses düzenine ve eksik bir gitariste rağmen Vincent’ın seyirciyle diyalogu mükemmeldi. Bu konser turnenin diğer ayaklarına göre belki de en kötü konser olmasına rağmen hatırlanacaktı. Ankara konserinden itibaren diğer konserlerde Danny grupla beraberdi. Turne sonrasında grubun resmi sitesi, Türkiye’deki hayranlarının övgüleriyle doldu.

Kasım 2004’te gecikmeli DVD “Were You There?” Music For Nations etiketiyle piyasaya çıktı. Bu, grubun ikinci videosuydu ve tahmin edileceği üzere son iki albüm ağırlıklıydı (hatta Alternative 4’dan hiçbir parça içermiyordu). Grup, 20 Mayıs 2005 tarihinde, Harbiye Açık Hava Tiyatro‘sunda verdiği konserle 5. kez Türkiye‘de bulunmuş oldu. Bu konserin önemli bir özelliği, kayıt edilmesiydi.

Anathema İzmir konseri

Grup 4 Ekim 2004’te İzmir’e geldi. Eski clup33’te sahne aldı ve mekanı hınca hınç doldurdu. Grubun ilk kez İzmir’e gelmesinden dolayı içeride bazı aksaklıklar ve tatsızlıklar çıktı. Grup sahneye Sleepless şarkısı ile çıktı. İçeride yaşananlara rağmen konser izleyenleri büyüledi.

Anathema ikinci kez İzmir’de

Grup 26 Mayıs 2006’da İzmir Kemancı’da sahne aldı. Saat: 19:00’da açılacak olan kapı saat 21:00’da açıldı. Erken saatlerden itibaren kapıda Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni aşan çok uzun kuyruk oluştu. Ancak önceki konsere göre çok daha fazla büyüleyici bir konserdi. Gerek ses sistemi olsun gerekse performans olsun dinleyicileri kendinden geçirdi. İkinci şarkıları Forgotten Hopes oldu. İçeride sorun çıkmadı. Grup 2 saat sonra sahneden indi.

Kaynak:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Anathema

No tags for this post.

Leave a comment

*