VMware ESXi 4.1 USB’den Kurulum

Written by Ertan Gülen on. Posted in vSphere

Günümüzde tüm sunucular üzerinde bir DVD/CD okuyucu bulunmayabiliyor yada kurulumu yapacağınız sunucu ve/veya kurulum için kullanacağınız DVD Rom’u beğenmeyebiliyor böyle bir durumda kurulumu usb ile yapmak çok mantıklı bir çözüm olabiliyor. Hatta bu usb’den kurulum adımları esnasında bir cevap dosyası oluşturmak kurulum adımlarını azaltarak kurulum süresini ve hataları da minimize etmemize yardımcı olabiliyor. Aşağıda okuyacağınız maddeleri uygulayarak, acı tecrübelerle gerçekleştirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki süreç zor ama hallolduktan sonra artık kurulumlarınız çok rahat. Ben bu kurulum adımları için en son versiyon olan 4.1 u1’i tercih ettim ki bunun en önemli sebebi update 1 ile cevap dosyası oluşturma ve cevap dosyası ile kurulum adımlarında yaşanan bazı hataların düzeltilmiş olması.

Öncelikle ihtiyaçlarımızı belirleyelim:

1. En az 1 GB kapasitesi olan bir USB Bellek

usb_bellek

2. u1 iso dosyası (vmware’in sitesinden download edilebilir boyutu gayet ufaktır)

3. Bahsi geçen uygulama ve komutlar için bir Windows işletim sistemi.

4. Syslinux.zip dosyası (Bu linkten son versiyonu download edilebilir)

Kurulum Adımları:

Öncelikle USB diskimizi kuruluma hazır hale getirmek için Diskpart komutları ile biçimlendirelim.

ilgili komutlar sırası ile:

Diskpart

list disk

select disk (USB’nin atandığı sıra)

clean

create partition primary

active

format fs:fat32 quick

assign

exit

Bu işlemlerin ardından USB diskimiz kurulum adımlarına hazırdır. İlk yapmamız gerekn bu USB diski bootable hale getirmek. bu işlem için üstte liste halinde verdiğim gereksinimlerden syslinux.zip dosyasına ihtiyac duyacağız. Dosyalar zipten çıktıktan sonra komut satırı ile ulaşmamıs gereken klasör \syslinux\win32’dir. Zip dosyasını nereye açtıysanız onun içinde aramalısınız. Sonraki adımda ise çalışacak komut:

syslinux [USB’nin harfi]: örneğin “syslinux G:”

tabiki unutmamak gerekir Vista ve Windows 7 ortamlarında tüm komut satırı işlemlerini administrator yetkisi ile yapmalıyız.

Hemen ardından ise ESXi iso dosyasının içini bu bootable USB’ye kopyalamalıyız, iso nasıl mount edilir hangi program kullanılır kısmına hiç girmiyorum. Herhangi bir arama motoruna sorabilirsiniz o size söyleyecektir. :)

Son adımlara gelirken yapılacak en kritik noktalardan biri ise USB disk içerisine cevap dosyasını oluşturma kısmı. ks.cfg isminde bir dosya oluşturup aşağıdaki içeriği kendi yapımıza göre metin editörleri yardımı ile özelleştirerek USB içerisine kaydedelim.Kırmızı ile belirtilmiş alanları kendinize göre düzenlemeyi unutmayın (tribula.com diye bir domaininiz varsa böyle de kalabilir)

 

rootpw Password.1
install usb
autopart –firstdisk –overwritevmfs
reboot
 
#Network install type
network –bootproto=static –addvmportgroup=false –device=vmnic0 –ip=192.168.1.10 –netmask=255.255.255.0 –gateway=192.168.1.1  –nameserver=192.168.1.1 –hostname=esxi-1.tribula.com
accepteula
 
%firstboot –unsupported –interpreter=busybox
vim-cmd hostsvc/datastore/rename datastore1 "$(hostname -s)-local-storage-1"

ve son iki dosya kopyalama;

syslinux klasörünüz içinden aşağıdaki iki dosyayı USB diskiniz içine kopyalayın, eğer dosya var derse ki diyecektir, üzerine yazın gitsin)

syslinux-4.02\com32\mboot\mboot.c32

syslinux-4.02\com32\menu\menu.c32

Bu işlem de sorunsuz tamamlandığında artık bootable bir ESXi 4.1 u1 USB diskiniz var demektir hatta tüm kurulumu cevap dosyasından yapan gayet hızlı kurulabilen bir yapı. Umarım ihtiyaç halinde başvurulan bir kaynak olur ki ben ciddi anlamda zorlanmıştım bu işlemler için. Aklınıza takılan herhangi birşey olur yada işlemler esnasında sorun yaşarsanız yorum olarak yazmaktan cekinmeyin.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Comments (3)

 • flash bellek

  |

  Bu cihazların bir kolaylığı da bu zaten. Kurulum yardımcısı :)

  Reply

 • SoFFi

  |

  senin sitede varmıydı bu :D
  bende her seferinde google da arayıp duruyodum

  Reply

 • Ertan Gülen

  |

  Googledan bana mi geldin yoksa :)

  Reply

Leave a comment

*