vSphere 5 Lisanslama Bölüm 1

Written by Ertan Gulen on. Posted in vSphere

3 bölümden oluşacak olan bu yazımda sizlere .0 ile gelen yeni lisanslama modelinden bahsetmek istiyorum. Daha öncesinde Lansmanı ardından yazdığım ufak analizde de bahsettiğim gibi lisanslama kısmında bazı değişiklikler yaşanmıştı. Bu değişikliklere genel hatları ile değineceğim bu ilk yazımda değişiklikler nelerdir, neden gerekti gibi konuları açıklamaya çalışacağım. İkinci yazıda üzerinden lisanslama modeline değinerek son yazıda da yükseltme senaryolarından ve ürünün lisanslamasından bahsedeceğim.

vSphere 5 ile VMware’in IT sektörü için ilk hedeflerinden biri Cloud Computing yapısına yönelik bir altyapı kurulması, ve burada gayet iddiali bir cümle ile VMware hybrid cloud (public ve private cloud yapılarının yan yana calışması) modelini ilk destekleyen ürünün vSphere 5.0 olduğunu belirtiyor. (tartışılır bence) Bu sebeple de kurumların bünyesinde çalışan sanal sistemlerin herhangi bir kısıtlama olmadan kullandığın kadar öde mantığına yakın bir lisanslama ile lisanslanmasını ön görüyor. Bu düşüncenin altyapısı çok mantıklı olabilir ancak belirlenen sınırlar sanırım gelecekte çok tartışılacak olan noktalardan biri. Bu bahsettiğimiz lisanslama modeli ile artık vmware müşterileri cpu bazlı lisanslamanın yanında kaç sanal çalıştırdığını, sanal başına (sanal ram) miktarını ve tabiki hangi vSphere 5.0 versiyonunu kullandığına da dikkat etmek zorunda kalıyor.

Hal böyle olunca da kafa karışıklığı çıkması çok normal karşılanabilir, yazının ikinci bölümünde değineceğim hangi versiyon ne kadar vRam pool destekler kısmı ile biraz da olsa bu kısmı açıklamış olacağız ancak en baştan belirtmemiz gereken bir nokta var ki, ilk satın alımlarda tabiki yine fiziksel sunucuda bulunan işlemci sayısı en önemli faktör olacak fakat mevcut sürümlerde bulunan işlemci bazlı lisanslama ama kaç çekirdeğin varsa ona göre farklı versiyon ile lisanslama mantığı değişmiş, artık kaç çekirdek olduğuna bakılmaksızın her cpu için lisans gerekiyor.

Ufak bir örnek gerekirse eğer elimizdeki sunucumuz 2 cpu ve 128 GB ram’e sahipse burada öncelikle 2 adet vSphere 5 lisansı alacağız ve kullanmayı düşündüğümüz versiyona göre bu 128 GB Ram’i aktif kullanabilmek için birkaç lisans daha alacağız. (Kötü gözüküyor değil mi?) Düz mantık bu şekilde söylese de burada da aslında müşterilerin ufak bir çıkış yolu var:

vRam Pool nedir diyerek bu çıkış yolunu kısaca açıklayabiliriz. vRam pool vSphere 5.0 lisanslamasının temelinde yer alan vRam için kullanılan hesaplama mantığıdır. Örnekte söylediğimiz gibi siz eğer tek server 2 cpu ve 128 GB ram kullanmak isterseniz cpu bazlı lisanslama temel olsa bile ram miktarınızdan dolayı fazladan lisans almanız gerekecek. Ancak eğer siz bu sunucuyu tek çalıştırmayıp datacenterınızda bir cluster üyesi olarak kullanacaksanız o zaman durumlar değişiyor. İşte bu durumda vRam pool yani cluster üyelerinin kullandığı toplam ram miktarından oluşan bellek havuzu hesaplanıyor ve lisanslamayı bu havuza yapıyorsunuz. Elinizde mevcut 2 server var ikisi de 2 cpu ile çalışıyorsa ve bir serverda (kullanılan)128 diğerinde 32 gb ram var ise siz artık 2 sunucunun toplam lisanslamasını bu ramlerin toplamı üzerinden yapıyorsunuz yani kullanılan 160 GB ram karşılığında lisansınız olması gerekecek, tabiki öncelikle iki sunucuda da 2şer adet cpu bazlı ihtiyacınıza göre bir versiyonda lisans alacaksınız ve toplamda sahip olduğunuz 4 lisans’ın izin verdiği ram miktarı 160 GB’dan az olursa o zaman bu ram miktarı için tekrar lisanslama yapacaksınız.

Neden böyle bir lisanslama modeline gidildi denirse öncelikle vmware’in açıklamasını dinleyelim sonra da ufak bir yorum yapalım ki biraz objektif olabilelim.

Vmware der ki, müşterileri elindeki sunucu özelliklerine göre kısıtlamak yada lisanslamak yerine kullandığı oranda lisanslamak çok daha mantıklı ve müşterilerin %90’ı için artı maliyet yükü getirmeyecek bir lisanslama modeli. (Israrla tartışılır diyorum ki bunda Türkiye şartlarının da etkisi büyük, global pazar ile bizim pazarımız aynı karakteristik özelliklere sahip değil.)

Ben de buna ek olarak derim ki müşteriler 4 cpu’lu serverda sanallaştırma yaparken muhteşem ratio değerlerine erişebiliyor. Her ne kadar Vmware araştırdık ortalama cpu başına 1:5,7 oranı var dese de bu oran özellikle altyapısını genişleten firmalar için çok daha yüksek. Düşünün ki firmamız bünyesinde mevcut 4 sunucu ile cluster ortamında vmware çalıştırıyoruz ( her biri 2 cpu ve toplamda 8 adet lisansa sahibiz). mevcut lisanslama modelinde kaç sanal açılabileceğine bu sanalların ne kadar kaynak kullanabileceğine dair bir kısıtlama yok ve fiziksel sunucu kaynakları yetmemeye başladığında eğer hala imkan varsa ram arttırımı ile sunucu başına sanal makine sayısı yükseltilebiliyor (cpu bazlı darboğaz yada kaynak yetmezliğinden çok daha fazla kaynak sorunu bellek üzerinde döndüğü için bu genellemeyi yaptım) ve artı lisans ücreti olmadan her sunucu üstünde ortalama 20 sanal makineye çıkılabiliyor. (Çıkan yerler biliyorum ) Bu durum yeni sunucu alınmaması ve tabiki yeni lisans satılmaması demek değil mi? Yeni lisanslama ile ram arttırımı yapılıyorsa lisans arttırımı da gerekiyor. Bu da neden kullanılam ram miktarının da lisanslamaya dahil edildiğine dair benim ufak yorumum olsun mu ;)

Vmware bu tarz bir lisanslamayı hangi şeytani fikirle düşündü bilinmez ama en azından sunucu başına kaç sanal çalışıyor hangi sanal ortalama kaç ram kullanıyor gibi araştırmalar yapmış. Bu araştırmalar neticesinde birkaç noktaya dikkat çekmek istiyorlar:

1.Sanal makine başına kullanılan sanal ram miktarı : 3 GB

2.Fiziksel işlemci başına sanal makine miktarı: 5.7 (tabiki herkes böyle değildir diyorlar)

3.Mevcut müşterilerin %90’ı vSphere 5.0’a yükseltme yaparken artı lisans ihtiyacı duymayacak.

rampervm

Yapılan araştırmada işlemci başına açılan sanal makine adedini yukarıdaki tablodan takip edebilirsiniz.

Bir diğer tablo ise müşterilerin kullandığı versiyona bağlı olarak ortalama işlemci başına açtıkları sanal makine sayısını veriyor ki bu tablo daha çok bilgi içerip bence daha değerli durumda.

rampervm2

 

Yazının ikinci bölümünde vRam pool kavramı üzerinde duracağım ancak bu yazımızda bahsi geçen lisanslama modelini özetlemek gerekirse eğer:

1.CPU bazlı lisanslama hala temel lisanslama (kaç core olduğunun önemi yok)

2.Tercih edilen versiyona bağlı olarak cpu başına ram miktarına kısıtlama var.

3.Cpu başına ram miktarında önemli olan açık sanal makinelerin kullandığı ram (Sunucuda 128 GB toplam ram var ancak 64 GB ram açık sanal makineler tarafından kullanılıyorsa lisanslama 64 GB ram için yapılır)

4.Ram bazlı lisanslama havuz üzerinden yapılır ki cluster’a dahil sunucuların kullandığı toplam ram miktarı elimizdeki lisansın yetip yetmediğini belirler.

Bahsi geçen araştırmalar ve görseller için kaynak: VMware Blogs

Tags: , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Comments (1)

Leave a comment

*