vSphere 5 Türkiye Lansmanı Ardından

Written by Ertan Gülen on. Posted in vSphere

Gunun kabaca bir ozetini yapmak isterim sizlere..

.0 guzel urun ama lisanslama tarafı ile pazar hakimiyetini kaybedeceğini kesinlikle soyleyebilirim (eger degıstırmezlerse tum pıyasaya madara olurlar)

Storage DRS ilk gozume carpan yenilik, storage’lar kendi arasında cluster olusturularak o tier icinde vmdk dosyaları ıhtıyaca gore gezınebiliyor.
32 way SMP sadece Enterprise Plus urununde geliyor gerisi hala 8 vcpu
1 TB ram per VM (lisanslamaya dikkat bu sekilde tek bir sanalın maliyeti 90k $)
vCenter artık linux base bir appliance olmuş Windows Server’a ihtiyac yok ve direk yapı üzerinede çok rahat çalışıyor.
144 MB footprint ile sadece ESXi seklinde satılacak eski version ESX yok. (guvenlik ve kolay dagıtım amacı ile)
Auto Deploy ozelliği ile 40 host 10 dk’da kurulup mevcut clusterlara otomatikman dahil edilip DRS ile vm’ler tasınabiliyor hem de zero touch
SRM Virtual Storage Appliance gibi bir sürü daha yenilik var ama en önemli kısım lisanslama:

onceden vSphere lisanslaması per CPU base idi ve bu noktada da CPU’nun kac core olduguna baglı farklı urun tercıh edilmesi gerekiyordu (6 core ise baska 12 core’a kadar baska urun tabıkı farklı fiyat gibi) ancak suan per CPU lisans durmakla beraber core sayısı onemsız fakat vRAM lisanslama cok buyuk dert açıcak sekilde lisanslama dahil edilmiş, kısaca ozetlemek gerekirse ornegin Enterprise plus aldıgınızda oncelikle sunucu da kac cpu varsa o kadar lisans gerekir (DL 580 G7 ile 2 cpu 192 GB ram dusunelim) ancak her bir urunun bir de vram sınırı var ki (bu arada blocklu yanı ustune cıkılamaz bır sınır lısans yetmezse fazla ram bosta kalır [benzer durum mevcut surumde 6 core lisanslı alıp 8 core islemcide basımıza geliyordu 2 core cop oluyordu tabırı caızse] ) enterprise plus icin cpu basına 48 GB vram verilebiliyor yanı 2 cpu lisans size 96 GB kullanma hakkı tanıyor. p eki diger ram ne olucak? İşte sorun burada baslıyor artık bosta kalan ram icinde 48GB’lik per VRAM lisansı yanı birer enterprise plus daha lazım olucak, bu da demek olur ki mevcut ESX 4.1 ile 2 enterprise plus bu donanımı lisanslarken (takribi 7k$) yeni surumde artık 4 enterprise plus lisans gerekicek (takribi 17k$) cok mantıklı olmus bence, baska turlu kendı bacagına sıkamazdı.

Yeni musterıler ıcın durum buyken eskı musterıler ne olucak? vSphere 5 e gecmek istiyorsa ve ram’i cpu lisansından fazla ise hem upgrade icin bedel odeyecek hem de ya o ram sana fazla diyip sokucez ya da fazladan lisans satılacak ki 22 Aguastos’ta pıyasay acıkıcak olan urun %20 zam da almıs olucak.

Benım soyleyeceklerım bu kadar bu hesaplarla baktıgımızda bir fırma 1 TB ram ile sanal makine kullanmak isterse sadece VMware’e 22 tane Enterprise Plus ucreti odemeli ki yanlıs hesap yapmadıysam ortalama 90K $ yapıyor. tabıkı donanım tabıkı bunun yanı nda vm icindeki uygulamalar ve maliyeti de mevcut.

Son soz: icin bugun gordugum kadarı ile ilk sınır hali ile Vmware partnerlarından (ve tabıkı benden de ) yogun bir bekleyis olustu. Sesler haklı olarak musterı bu kadar kazıklanmaz gıbı sozlerle yukseldı ve cok ınce bir elestrı olarak 150 kısı ıle baslayan etkınlık 2. sunum olmasına ragmen lisanslama tarafında bu soylenenlerle yarı yarıya azaldı.

Tags: , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Comments (2)

Leave a comment

*