Problem Steps Recorder Kullanımı

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows 7

Microsoft’un ile birlikte kullanıma sunduğu yeniliklerden IT çalışanları için en kullanışlı araçlardan biri hiç şüphe yokki aracıdır.

Kurum içinde yada son kullanıcı desteğinde IT çalışanlarının en çok vakit ayırdığı işlemlerin başında kurum çalışanları yada son kullanıcılara bir işin yapılışını anlatmaktır. Bu süreç hitap ettiğimiz kişinin bilgi seviyesine bağlı olarak hedeflenenden daha uzun sürebilir.

Aynı zamanda bazen de IT çalışanları için tekrarlanan anlatımlar birden çok kişiye aktarılması gereken bilgiler de vakit kaybına neden olmaktadır.

İşte bu gibi sorunlarda Windows 7 içerisinde gelen Problem Steps Recorder aracı IT çalışanlarının iş yükünü hafifletmekte ve ciddi zaman tasarrufu sağlamaktadır.

psr1

Problem Steps Recorder’a ulaşmak için Başlat menüsünden psr yazmamız yeterli olacaktır.

2

Açılan Problem Steps Recorder penceresinde Start Record seçeneği ile ekran görüntülerini kaydetmeye başlayabiliriz.

3

Kayıt alma esnasında Problem Steps Recorder aracımız mouse imlecinin tüm hareketlerini kaydederek hem görsel hem de yazılı olarak yapılan işlemi kaydeder.

Ayrıca Problem Steps Recorder aracının kendi menüsü üzerinden Add Comment diyerek  belirli bir alanı özellikle işaretleyebilir ve bu işaretli alan hakkında bir not yazabiliriz.

4

Yukarıda örnek olarak sunulan adımda ekran görüntümüz içerisinde belirli bir alan özellikle vurgulanmış ve bu işaretleme ile ilgili olarak düştüğümğz not ekran görüntüsünün üzerinde belirtilmiştir.

5

6

7Problem Steps Recorder aracına ait ayarları ise kaç kere kayıt alınacağına dair düzenleyebiliyoruz. Aynı zamanda işlemler tamamlandığında otomatik olarak oluşturulan zip dosyasının kaydedileceği yeri de ayarlayabiliyoruz.

Problem Steps Recorder aracı işlem adımlarımızı .mht uzantılı bir dosya içine kaydeder bu dosyayı da Stop Record dediğimiz anda bizim belirlediğimiz hedef klasöre bir .zip dosyası olarak kaydederki bu durum uzaktan yardım çağrısında bulunmuş kullanıcılar için oluşturduğumuz yardım dosyasını daha rahat göndermemizi sağlar.

Tags: ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*