Windows 7 Final Sürüme Upgrade

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows 7

geçtiğimiz günlerde Technet ve MSDN üyeleri için downloada sunuldu ve bildiğimiz gibi 22 Ekim’de de piyasada olacak. Microsoft’un açıklamalarına göre şuana kadar indirilen kopya sayısı beklenenin çok üstünde, bu da demek oluyor ki 22 Ekim’den itibaren RC kullanan binlerce kullanıcı RTM sürümüne “” yapacak. Tavsiye edilen temiz kurulumdur ancak kullanıcı dosyaları ve ayarları için üzülenler olabilir. Bu durumda Windows 7’nin seçeneği deneyeceğimiz ilk çıkış yoludur ve denediğimizde karşılaştığımız ekran:

1

Bize demek istediği gibi aslında Windows 7’den önceki bir sürümü kullanmıyoruz bu yüzden DVD içerisindeki bir dosyada yağacağımız değişiklik bu sorunu geçmemize yardımcı olacaktır.

Öncelikle eğer kurulumu ISO dosyasından yapıyorsak uyumlu herhangi bir program ile ISO dosyasının içine ulaşalım ve Sources klasoru altında cversion.ini dosyasına sağ tıklayıp düzenle diyelim.

2

cversion.ini dosyası içerisinde upgrade edebileceğimiz en düşük build numarası belirtilmiştir. Burada yapacağımız değişiklik ile Windows 7 RC’ye ait olan build numarasını tanımlayacağız.

3

Görüldüğü gibi orjinal dosya içerisinde en düşük “build 7233” upgrade edilebilir diyor biz bunu 7000 yapıyoruz ki beta sürümler de upgrade edilebilsin. ( Windows 7 RC build 7100’dür)

4

Dosyayı kaydettikten sonra kurulumu tekrar başlattığımızda Upgrade işlemi sorunsuz olarak çalışacaktır.

5

Tavsiye edilen temiz kurulum olmasına rağmen upgrade seçeneği sonunda sorunsuz kurulum başlayacaktır.

7

İşlem tamamlandığında Windows 7  RC sürümü RTM sürümüne upgrade edilmiş olacaktır. Unutmamız gereken en önemli nokta ise RC ve Beta sürümlerinde Windows 7 Ultimate kullanıyorduk eğer sahip olduğumuz lisans yine Ultimate olursa ancak bu upgrade işlemini gerçekleştirebiliriz.

Tags: , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.