Windows 7 Sanal Disk (VHD) Desteği

Written by Ertan Gulen on. Posted in Windows 7

Sanallaştırmanın günümüz şartlarında bilişim sektöründe önemli yer aldığını artık kimse inkar edemez. Microsoft da elinden geldiğince furyasına katılıyor. , derken Microsoft ile sanallaştırma teknolojisini artık evlerimize sokuyor. Bilindiği gibi ile kullandığımız işletim sistemi içinde sanal bir Xp kullanabiliyorduk. Microsoft için sanallaştırma bununla sınırlı kalmıyor ve ile karşımıza çıkıyor.

Windows 7’nin yeniliklerinden biri olan Sanal disk desteği ile vhd uzantılı disk dosyalarımızı artık taşıyabilir ve farklı bilgisayarlarda rahatlıkla kullanabiliriz.

Adım adım yapacak olursak:

1. Sanal Disk Oluşturma:  Computer Managament altından Disk Managament ile bilgisayarımıza bağlı olan diskleri görebiliyoruz. Disk Management aktif iken Action altından Creat VHD şeçeneği ile yeni bir sanal disk oluşturabiliriz yada Attach VHD seçeneği ile mevcut sanal diskimizi bilgisayarımıza bağlayabiliriz.

vhd olusturma

2.Sanal Disk Ayarları: Creat VHD seçeneği ile yeni bir sanal disk oluşturmak istediğimizde karşımıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.  Öncelikle Sanal disk dosyamızın bilgisayarımızdaki konumunu ve adını belirlememez gerekir. Sonrasında ise Sanal disk için boyut belirlemeliyiz. Sanal disk seçeneği olarak karşımıza 2 alternatif çıkıyor:Dynamic Expanding : yazıldıkça boyutu büyüyen bir alan ve ya Fixed Size : Sanal diskimize verdiğimiz tüm alanı gerçek diskimizde direk ayırıyor. Microsoft sanal diskler için Fixed Size kullanımı tavsiye ediyor.

vhd olusturma2

3.Bilgisayara Bağlanmış bir Sanal Diskin kaldırılması: Sanal Diskimiz üzerinde Detach VHD seçeneği ilebağlı olan Sanal diski sistemden kaldırmış oluruz.

attach vhd

Tags: , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Leave a comment

*