Windows 8 ile Direct Access

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows 7, Windows 8, Windows Dublin, Windows Mobile

ile hayatımıza yeni giren bir özellik olan altyapısı ile klasik VPN bağlantısının yerini almaya hazırlanıyor. ile artık local networkümüze bağlanmak için VPN’e bağımlı değiliz. Direct Acces özelliği ile herhangi bir yerden internete bağlandığımızda aynı zamanda local networkümüze de bağlanmış olmaktayız.

Directaccess1

Microsoft’un Server 2008 R2 ile sunduğu bu özellik Windows 7 ile uyumlu çalışmakta lakin  şuan için ortaya çıkan bir eksiklik göze çarpmaktadır: Mobil cihazlardan local networke bağlanma.

Microsoft da bu eksikliği görmüş olacak ki  Direct Access üzerinde yaptığı çalışmalar neticesinde (yeni nesil server işletim sisteminin kod adı) ile mobile cihazlar ile de DirectAccess kullanılabilecek. Dikkatlerden kaçmaması gereken nokta ise Direct Access kullanımı için Ipv6 altyapısının zorunluluğu. Bu da şu anlama geliyor, Microsoft yakın bir zamanda Ipv6’nın standart olarak kullanılacağını öngörüyor.

Kim bilir belki Microsoft ile kullanıcılarını sunmadığı bu desteği ile sağlar..

Tags: , , , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*