Windows İşletim Sistemlerinin 64 bit Kullanım Oranları

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows 7, Windows 8

Microsoft’un güncelleme istatiklerine göre yaptığı açıklamada 64 bit işletim sistemlerinin yaygınlığıyla ilgili güzel bilgiler paylaşıldı.

64bit kullanim orani

Yapılan açıklamada kullanan bilgisayarların neredeyse yarısının 64 bit olduğu ve bu oranın Vista 64 bit kullananların oranından neredeyse 4 kat fazla olduğu dikkat çekiyor.

Ocak ayında Valve’s Steam firması tarafından yapılan açıklamada da; oyuncular arasında 64 bit Windows 7’nin çok yaygın olduğu belirtilmişti.

Temmuz başında yaklaşık 150 milyon kopyasının satıldığı açıklanan Windows 7’nin 64 bit platformunda neden bu kadar başarılı olduğu ise aslında çok basit açıklanabilir bir soru:

Son yıllarda satışta olan donanımların ve piyasaya çıkan yazılımların sorunsuz bir 64 bit desteği sunması ve artık çoğu kullanıcı için ( oyuncu yada ileri seviye ev kullanıcı) 3 GB ram yetmemesi ve daha fazla ram kullanılması, yine ayn şekilde üretilen çok çekirdekli işlemciler ve Windows 7’nin çok çekirdeği akıllıca kullanması da 64 bit işletim sistemlerin daha çok kullanımlasında önemli bir paya sahip.

Tablodan ortaya çıktığı gibi Windows 7 piyasada 64 bit kullanımı açısından çok önemli bir paya sahip, ile bu kullanımım %90lara gelmesi bekleniyor ki bence çok mantıklı bir yaklaşım.

Windows 7’nin Temmuz sonlarına doğru beta olarak yayınlanması planlanan Service Pack’inin ardından yapılan testler ve geri dönüşler neticesinde Ekim 2010 gibi piyasa çıkacağı bilgisi ise Microsoft’un beklediği doğrultuda yıl sonuna kadar 300 milyon Windows 7 satış rakamına çok rahat erişebilmesini sağlayacaktır. Windows 7’ye geçiş için Service Pack bekleyen irili ufaklı bir çok firma olduğu da göz önünde bulundurulursa Windows 7 64 bit işletim sistemi kullanım oranının %50’nin üzerinde olması ise kaçınılmaz bir gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor.

Tags: , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*