Windows 8 Yol Haritası

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows 8, Windows Dublin

Microsoft’un Kore ve İtalya’da Windows Server 2008 R2 ile ilgili yaptığı sunumlarda çok “ufak” bir ayrıntıyla karşılaşabiliyoruz. Microsoft’un, server işletim sistemlerinin gelişimi hakkında tarihsel bir süreci anlatmak için  kullanıdığı görsel metaryeller bize ve Windows Server 8’in çıkışı için düşünülen tarihleri de sunuyor.

win8yolharitasiitalya

Microsoft’un İtalya’da yaptığı Server 2008 R2 Lansmanı sırasında kullandığı sunuma ait olan üstteki resimde Server 2008 R2 ve Windows 7’nin çıkış tarihleri belirtiliyor bununla yetinmeyip Code Name “Windows 8” olarak gözüken yeni nesil işletim sistemlerinin çıkış tarihlerini 2012 olarak gösteriyor.

win8yolharitasi

Microsoft bu seferde Kore’de gerçekleştirdiği Server 2008 R2 tanıtımı sırasında aynı yol haritasını kullanarak Windows 8 için 2012 yılını işaret ediyor. Yapılan tahminlere göre 2012 yılında piyasaya sürülmesi planlanan Windows 8’in Microsoft’tan dışarı sızması 2010’un son çeyreğinde gerçekleşebilir. 2011 ilk çeyreğinde ise pre beta sürümlerine ulaşılabileceği de çıkan söylentiler arasında.

Tags: , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*