Windows 8’den Beklentiler

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows 8

Microsoft, daha geliştirme aşamasında olduğu ile ilgili 3. kişiler vasıtası ile kullanıcıların nabzını tutmaya başladı.

Forumlar ve bloglar üzerinde Windows 8’den beklentiler adı ile oluşturulan başlıkların sayısındaki artışın gözlerden kaçmadığı gibi bir de cevap verenler arasında Microsoft ile bağlantılı olduğu düşünülen kişiler olunca durum daha ilgi çekici oluyor.

Kullanıcıların ise istekleri aşağıdaki sıralanıyor:

  • Windows 7 ile gelen XPS desteğine benzer olarak PDF desteği.
  • Windows 7 ile gelen ISO yakma desteğine ek olarak ISO okuma (mount) desteği.
  • Windows 7 ile gelen Internet Explorer 8’in geliştirilmesi özellikle Javascript açısından ilerlemesi ve Windows 8 içinde bulunması.
  • Yenilenmiş masaüstü görünümü ve başlat çubuğu. (Windows Vista ve Windows 7 aynı çekirdek üzerinde çalıştığı için aynı masaüstü ve başlat çubuğunu kullanıyordu ancak Windows 7’de geliştirmeler mevcuttu).
  • Her pencere ve menüye eklenebilen yönetilebilir Kısayol çubukları.
  • Daha hızlı dosya kopyalama (4’er KB’lık 1000 dosya kopyalamasının süresinden şikayet ediliyor)
  • Vista Mode (Farklı çekirdekte yazılacağı için önceki sürüme destek)
  • 3. parti programlara olan gereksinim azaltılaması (pdf ve rar dosya örnekleri ile)
  • Sorunsuz ve limitsiz donanım desteği ( hayal değil mi :) )

Bu liste bazı forumlarda daha çok uzayıp gidiyor ancak şuan için makul gözüken istekler bunlar. Kullanıcılar isteklerini sıralıyor fakat Microsoft bu isteklerin ne kadarına cevap verecek yada verebilecek bu konu ise zamanla netleşecek.

Tags: , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*