Windows 8’den Görünümler

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows 8

Microsoft’un pazarlama strajesinden olsa gerek, yada piyasayı koklama huyu da diyebiliriz Windows 7 satışa başlamadan ortalıkta telafuz edilmeye başladı. Microsoft’un amacı sanırım ki Windows 7 ile karşılanamayan kullanıcı istekleri hakkında bilgi toplamak.

Temmuz ayında Washington Universitesi’nde gerçekleştirilen Microsoft Research Konferasında bir sunum yapan Microsoft çalışanı Anders Vinberg hazırladığı sunusunda Windows 8’e ait olabilecek bazı görseller kullandı. Bu sunumdan yola çıkarak Windows 8  hakkında bazı bilgilere erişme şansımız doğuyor. Ancak şuan için Windows Windows 8’in kendi görünümüne sahip olamasak da sunumlar için hazırlanmış Windows 8 taslaklarında beliren farklar Windows 7 ile görsel anlamda arasında kayda değer farklar olacağını ortaya koyuyor.

Windows8waves

Bilindiği gibi Windows 7; Kernel olarak 6.1 kullanıyordu Vista ise 6.0 yani bu demek oluyor ki Windows Vista ile Windows 7 arasında yaşanan farklar makyajdan ibaret. Fakat Windows 8 için yeni bir çekirdek derlenmeye başladı. Bu konuda bilgiyi yine bir Microsoft çalışanına dayandırarak söyleyebiliyoruz. Özellikle 128 Bit desteğinin gelişimi için yeni çekirdek derlenmesi hayati bir önem arz ediyor. Microsoft Windows 7 sonrasında artık piyasada sadece uygulama alanında değil donanımların geliştirilmesi anlamında da öncülük edeceğini şimdiden beyan ediyor.128 Bit desteğini geliştirebilmek için başta AMD olmak üzere Intel ve HP gibi iş ortakları ile yoğun bir çalışma içinde olan Microsoft bize bir kez daha gösteriyor ki yazılım var olmayan donanımı destekleyerek teknolojinin istem dışı da olsa gelişmesini zorunlu hale getiriyor.

Anders Vinberg’in sunumu sırasında kullandığı dosyanın özelliklerine bakarak Microsoft’un Windows 8 geliştirme sürecine çoktan girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

windows8sunum

Tags: , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Comments (1)

  • erşah

    |

    eline sağlık hocam:)

    Reply

Leave a comment

*