Farklı Surum Hyper-V Server`lar Arası Live Migration

Written by Ertan Gülen on. Posted in Sanallaştırma

Mevcut çalışan -V ortamını Hyper-V ortamına yükseltmek istediğinizde farklı senaryolara sahipsiniz tabii ancak sanırım en çok kullanılacak olan senaryodan bahsetmek istiyorum sizlere: Windows Server 2012 ve arasında ile yükseltme

Mevcut kurulu ve sorunsuz çalışan Windows Server 2012 ortamınızda hiçbir hizmet kesmeden sana makinelerinizi Windows Server 2012 R2`ye yükseltebilirsiniz. Farklı yollar olsa da benim denediğim ve sorun yasamadığım senaryo . Yani ortak storage olmadan ve ayni cluster içinde olmayan hostlar arasında sanal makine aktarımı.

Senaryoda neredeyse hiçbir on gereksinim yok ; mevcut cluster içinde yada tek başına çalışan Windows Server 2012 Hyper-V sunucusu üzerindeki bir sanal makineye move komutu ile Windows Server 2012 R2 Hyper-V sunucusunu gösteriyoruz ve arka planda önce disk kopyalanıyor sonra da geri kalanlar (ram içeriği ve sanal makine konfigürasyonu).

move

 

Benim sanal makinelerin ortak disk alanında duruyor derseniz de çok sıkıntı değil yeni kurulan Windows Server 2012 R2 hostuna ayni storage`i gösterin ve taşıma işlemini o storage alanı üzerine gerçekleştirin. Arzu ederseniz sanal makine çalışırken hiçbir hizmeti kesmeden dilediğiniz zaman yine disk alanını değiştirebilişiniz ki bu teknoloji de olarak adlanıyor.

Surecin farklı bir diyagramını da Aidan`in sitesinde bulabilirsiniz

Tags: , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*