Hyper-V Üzerinde Oracle Çalıştırmak İster Misiniz?

Written by Ertan Gülen on. Posted in Sanallaştırma

Bilindiği üzere firmasının yazılımları sadece “ VM üzerinde sertifikalı bir şekilde çalışabilmekte ve diğer sanallaştırma platformlarına destek vermemektedir” gibi klişe bir cümle kullanırdık uzun süredir. Fakat artık durum değişti. 24 Haziran tarihinde Microsoft’tan yapılan resmi açıklamada 1 Oracle yazılımlarının (Java, Oracle Database ve Oracle WebLogic) artık üzerinde sertifikalı bir şekilde çalıştırılabileceği bildirildi.

ilk açıklandığında özellikle kendi çevremde pek olumlu yada olumsuz tepki oluşmadı nedeni ise gayet basitti: Kimse Oracle’ı zaten Hyper-V üzerinde düşlemiyordu. İşte bu nokta aslında kritik idi, zira bizim düşlemediğimiz nokta gerçek olmuştu.

Yapılan açıklamada Oracle yazılımlarının hem Hyper-V hem de üzerinde çok yakında hizmete geçeceği soyleniyordu ve o yakın tarih geldi çattı. 24 Eylül tarihinde Technet bloglarında yapılan resmi açıklama 2 ile Azure ve Hyper-V desteği ilan ediliyor ve haklı bir sevinç yaşanıyordu.

Bunun yanında paylaşılması gereken bazı bilgiler daha bulunuyor aslında.

Oracle yazılımları üzerinde Sertifikalı bir şekilde çalışabilir mi?

İşte kritik konulardan biri de burası aslında, Oracle hala Vmware icin uyumluluk sertifikası yayınlamadı 3 ve Oracle VM’den sonra ilk desteklenen platform Hyper-V oldu.

Ufak bir alıntı yapalım ilgili linkten:

NOTE: Oracle has not certified any of its products on VMware. For Oracle RAC, Oracle will only accept Service Requests as described in this note on Oracle RAC 11.2.0.2 and later releases.

 

Referanslar:

1: http://tribu.la/aw

2. http://tribu.la/ax

3. http://tribu.la/ay

Tags: , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*