Sanallaştırmanın Faydaları :)

Written by Ertan Gülen on. Posted in Sanallaştırma

Sanallaştırma kullanımı esnasında aşağıdaki gibi bir Cpu ve Ram kullanımı görebilirsiniz lakin sanallaştırmanın nimetleri olmasaydı; şuanki  çalışmalarım için ihtiyaç duyulan minimum donanımı yaptığı işlemlerle beraber basitçe sıralayalım:

1.Domain controller: Min 1 GHz cpu ve 512 Mb Ram en az 16 Gb Hdd

2.Web Server: Min 1 GHz cpu ve 512 Mb Ram en az 16 Gb Hdd

3.Direct Access Server: Min 1 Ghz Cpu ve 1024 Mb Ram en az 16 gb Hdd

4.Vcenter Server: Min 1 Ghz işlemci ve 512 Mb Ram en az 10 Gb Hdd

5.Test Server: Min 1 Ghz işlemci ve 1024 Mb Ram en az 16 Gb Hdd

6.Ne amaca hizmet ettiği belli olmayan 2008 R2: Min 2 Ghz işlemci ve 2048 Mb Ram en az 40 Gb Hdd ( Windows 7’den sıkıldım da her iş için bunu kullanıyorum)

7.Exchange Server: Min 1 Ghz cpu ve 2048 Mb Ram en az 40 Gb Hdd (aktif çalışıyor hatta :) :)

Fakat sizde benim gibi evde bile sanallaştırma yapar iseniz 4×2.4 Ghz işlemci ve 8 GB Ram ile aşağıdaki tabloyu yakalasanız da, bilgisayar kasanızı odada ısıtıcı niyetine kullansanız da en azından elektrik faturasından tasarrufta bulunabilir ve odanızı yaşanabilir bir hale getirebilirsiniz…

Tags:

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Comments (1)

Leave a comment

*