Snapshot Dosyalari (AVHD)

Written by Ertan Gülen on. Posted in Sanallaştırma

Eski ismi ile yeni ismi ile calisan bir sanal makinenin istendigi anda bir goruntusunun saklanmasidir. Goruntu denince akil karistirmasin aslinda istendigi anda bu noktaya donup o anki hali ile calisabileceginiz  bir noktadir.

yapisinda sanal disk dosyalari VHD(x) olarak adlandirilir. Bu dosyalar ile sanal makinelerin sanal disklerini olusturabiliriz. Windows Server 2012 ile VHDX dosya uzantisi geldi ve artik 64 TB diskler olusturmaya basladik. Bu disk dosyalarinin alinan snapshotlar sonucunda otomatik yonetilen avhd dosyalari olusur ki arka planda herhangi ir snapshota geri donmek istedigimizde devreye girip sanal makinenin o anki halini tekrar kullanima getirir.

snapshot1

 

Bu snapshot dosyalari sanal makine ayarlarindan duzenlenebilen bir klasorde saklanir. Sanal makine snapshota sahip ise konum degistirilemez.

 

snapshot2

Tags: , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*