VMworld 2012’ye Davetlisiniz

Written by Ertan Gülen on. Posted in Sanallaştırma, vSphere

26-30 agustos tarihlerinde düzenlenecek olan etkinliğinin ABD ayağında bir çok yenlik bekleniyor. Blogları ve vmware’e yakın kaynakları takip ettiğinizde Windows Server 2012 Hyper-V karşısında vSphere 5.1’in duyurulacağına dair dedikoduları sizler de görebilirsiniz. Bunun yanında teknik detaylar da konuşuluyor. İşte o müthiş yenilikler:

1. Shared Nothing Migration (kimsenin aklına da gelmemişti şimdiye kadar)

2. vCloud Directory sanırım artık SRM ile çalışacak (yaşasın bir arada çalışabilme)

3. VMware Data Recovery yerine EMC Avamar’ın soft bir versiyonu duyurulabilir (DPM’de neydi işe mi yarıyordu yoksa? hatta para ile mi satılıyordu acaba)

4.64 vCpu desteği (şok bir haber ilk olacak kesinlikle!)

5.Sanal DC desteği (Sanırım bu yenilik WS 2012 ile geliyor ama pek anlayamadım)

6. vCenter Server ile Hyper-V yönetimi (rakipsiz ürünün rakip ile tanışması)

Gerçekten çok büyük ve ilk kez duyulan bunca yenilik varken neden hala Windows Server 2012 kullanacağız ki, office üretmeyen bir firma olarak beklenen tüm yenilikleri ürüne eklemiş durumda.

Son söz: Ramazan olmasa alkollüyüm derdim ama çok fazla vmware yanlısı site okuyunca insanın ekseni kayıyor doğru ile abartıyı birbirine karıştırıyor. WS 2012 ve Hyper-V’nin yeni versiyonu henüz piyasaya çıkmamışken son yayınlanan aşağıdaki rapora göz atmanızı tavsiye ederim.

Tags: , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*