Server 2008 R2 ile VHD’den Boot ve Kurulum

Written by Ertan Gülen on. Posted in Sanallaştırma, Windows 7, Windows Server 2008 R2

ve Server 2008 R2 ile gelen yeniliklerden bir tanesi de artık işletim sistemlerimizi sanal diskler üzerine kurup işlemini gerçekleştirebilmek.  Özellikle test ve Ar-Ge amaçlı kullanımlar için ideal olan sanal diskten kurulum seçeneği aynı zamanda üzerine kurulu işletim sistemlerini bir dosya olarak taşıma ve yedekleme gibi kolaylıklar da sağlamaktadır.

Server 2008 R2  ile gelen bu özellik en baştan belirtmemiz gerekiyor ki sanal disk üzerinden kurulumda sadece Windows 7 ve Server 2008 R2 sürümlerini destekliyor. Sanal disk üzerinde Vista yada Xp çalıştırma hayallerimiz maalesef gerçekleşemiyor.

 

Video içerisinde sırasıyla yapılışını bulabileceğiniz işlemleri kısaca açıklamak gerekirse eğer:

 • Server 2008 R2 yada Windows 7 kurulum dvd’si ile sistemi boot ediyoruz.
 • Normal kurulum ekranına geldikten sonra Repair your computer seçeneği ile Repair ekranına geliyoruz.
 • Shift+F10 tuşlarına basarak komut satırını açıyoruz.
 • Komut satırında Diskpart komutu ile sanal disk oluşturacağız.
 • Sırasi ile aşağıdaki komutları giriyoruz:
 1. Create vdisk file=d:\server2k8r2. maximum=15000 (D sürücüsünün root dizininde Server2k8r2.vhd adlı sanal diski 15000 mb boyut ile oluşturur)
 2. select vdisk file=d:\server2k8r2.vhd
 3. attach  vdisk
 4. exit
 5. setup
 • Disk seçim ekranında oluşturduğumuz sanal diski seçtiğimizde ekranda görünen ve işletim sisteminin kurulamayacağı belirten uyarıyı hiç dikkate almadan biz kuruluma devam ediyoruz.
 • Sonraki adımlar klasik bir işletim sistemi kurulumu.
 • Dikkat etmemiz gereken nokta ise Boot ekranında bizi karşılayacak olan İşletim Sistemleri listesidir. Bu uygulamamızda Server 2008 R2 üzerinde yine Server 2008 R2 kurulduğu için Bcedit komutları ile işletim sistemlerinin isimleri düzenleyebiliriz. Kurulum sonrası gelen ekranda en üstteki seçenek son kurulan işletim sistemidir.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*