Windows Server 8 ile Yeni Disk Dosyaları (.VHDX)

Written by Ertan Gülen on. Posted in Sanallaştırma

 

Windows Server 8 ile birlikte hayatımıza giren yeniliklerden çokça bahsediliyorken etrafımızda depolama birimi tarafındaki yeniliklerinden biri olan yeni sanal disk dosya uzantısıdan  (.vhdx) bahsetmek isterim.

Build konferansı sırasında tanıtılan Windows Server 8 için beklentilerden biri de 2 TB limiti olan .vhd uzantılı disk dosyalarının geliştirilmesi idi, sanırım Microsoft’ta eleştrilere hak vermiş olacak ki yeni disk dosya yapısı ile artık 16 TB’lık tek parça sanal disk dosyaları oluşturmamıza izin veriyor.

Windows Server 8 ile birlikte default ayar olarak karşımıza çıkacak olan bu yeni yapıda gözle görülür tek eksik sadece Windows Server 8 üzerinde çalışan sanal makineler ile uyumlu olması. Ancak korkuya gerek yok zira mevcut vhd dosyalarımız da vhdx uzantısı ile taşınabilir ve Windows Server 8 yada ile uyumlu hale gelebilir olacak.

  • Bugüne kadar vhd dosyalarını kullandığımız her türlü ortamda artık vhdx dosyalarını da kullanabileceğiz: Windows Client 8’de de kullanılabilir hale gelecek ve boot from vhdx ile de desteğini devam ettirecek.
  • Powershell komutlarının karışmadığı yer yok diye duymaktasınızdır, buna bir örnek de vhdx dosyalarının oluşturulması adımı olacak ki aşağıdaki komut ile vhdx oluşturabilirsiniz:

New-VHD –VHDFormat VHDX –Path E:\HyperV\disk1.vhdx –VHDType Dynamic -SizeBytes 1025GB

Hatta bu vhdx dosyasını ana disk dosyası olarak tutup alt disk dosyaları da oluşturabiliriz:

New-VHD –VHDFormat VHDX –Path E:\HyperV\disk2.vhdx –ParentPath E:\HyperV\disk1.vhdx –VHDType Dynamic
-SizeBytes 550GB

 

  • Vhdx ile oluşturulan ana diskin altına vhd eklemeye tabiki izin vermeyecektir :)
  • Windows Explorer üzerinden vhd dosyalarını yönetir gibi ekleyebilir, çıkarabilir ve içeriği ile oynayabilir yada görüntüleyebilirsiniz.
  • Muhtemelen 32 MB block size desteğinden dolayı vhd dosyalarından çok daha hızlı olacaktır ancak en kötü ihtimalle bile vhd dosyalarına eşit bir performans sergileyecektir.
  • Bakım işlemleri kapsamında taşınma, birleştirme, kopyalama gibi seçeneklere izin verecektir.

vhdxstack

Kaynak: http://www.hyper-v.nu/archives/hvredevoort/2012/01/windows-8-storage-and-hyper-v-part-2-vhdx-and-powershell/

Tags: , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*