WS 2012 Hyper-V DHCP Guard Nedir

Written by Ertan Gülen on. Posted in Sanallaştırma

Windows Server 2012 ile gelen networking yeniliklerine farklı yazılarda değiniyoruz ancak bu sefer özellikle test ortamlarında çalışanlar için yararlı olacak ufak bir özellikten bahsedelim:

Korsan DHCP hizmeti verip tüm networkü kaosa sürükleyen DHCP yüklü bir sanal makine ile hiç karşılaştınız mı? Eğer cevabınız hayır ise kaos kavramını hayal edebilirsiniz sadece ancak bu tarz durumlar oluştuğunda elimiz ayağımıza dolaşabilir gerçekten. Bir network icinde birden fazla (ve farklı) dhcp hizmet vermeye çalıştığında genellikle network baglantı hataları ve daha kritik sorunlar ile karışan ip adresleri ve bunlara bağlı güvenlik kuralları baş ağrıtabilir.

Hyper-V ile aşağıda alıntılanan görselde de görebileceğiniz gibi özelliğini devreye alarak yetkisiz DHCP mesajların aktif edildiği sanal makine üzerinde yok sayılmasını sağlar. Bu şekilde de olası DHCP karmaşa ve kaosunun önüne geçmiş olabiliriz.

Tags: , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*