Windows Vail Server Kurulumu

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows Home Server, Windows Vail Server

Microsoft’un yakın zamanda beta aşamasında kullanıma sunmayı planladığı Vail Server’in ne olduğu  hakkında daha önce yayınlanan yazımızın devamı olan bu makelemizde Vail Server’ın kurulum işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Windows Server Code Name Vail

Öncelikle sistemimize ’ı dahil edebilmemiz için ihtiyacımız olan minimum gereksinimleri belirtmemiz gerekir:

2 GHz 64 bit işlemci 1 GB RAM En az 160 GB NTFS ile biçimlendirilmiş hard disk

DHCP ve uPnP destekli bir modem yada router Kablolu network bağlantısı (Kablosuz kabul edilmiyor)

Monitor, klavye ve mouse (sadece kurulum için gerekli)

Windows Vail Server daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi Server 2008 R2’yi baz alarak geliştirilmiş bir versiyondur. Bu sebeple minimum işlemci ve ram ihtiyacı Server 2008 R2 ile benzerlik göstermekte ancak Home Server’dan hatırlanacağı gibi disk alanı standart işletim sistemlerine göre farklılık göstermektedir. Belirtmek de fayda var ki () kurulmak için IDE yada SATA diski kabul edip SCSI disklere kurulum yapamıyordu fakat bu durum Vail Server’da değişikliğe uğrayarak SCSI disklerin kullanımına imkan veriyor. Network bağlantısı olarak ’de olduğu gibi kablosuz bağlantı ile kurulum sorun yaşarken kablolu ethernet bağlantısı ile sorunsuz bir şekilde networku yönetebiliyor.

Windows Server Code Name Vail

Kurulum işlemleri klasik Server 2008 kurulumu ile aynı başlıyor ancak kurulum esnasında Hard Disk seçimi ekranında daha önce bahsi geçtiği gibi 120 GB disk seçersek (şuan ulaşılabilen tüm kaynaklar 120 GB diskin yeterli olduğunu iddia ediyor) aşağıdaki hata ile karşılaşıyoruz.

Windows Server Code Name Vail disk hatasi

Bu hatadan da anlaşılabileceği gibi Windows Server Vail kurulum için en az 160 GB hard disk istiyor. Kurulum esnasında disk seçim ekranında bize verilen uyarı ise hard disk içerisinde tüm verinin kurulum sırasında silineceğidir.

Windows Server Code Name Vail

Diskle ilgili uyarı ve sorun kısımlarını sorunsuz geçebildikten sonra Install diyerek kuruluma başlıyoruz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi kurulum ekranı ve sonrasındaki ilk açılış ekranları Server 2008 R2 ile aynı.

Windows Server Code Name Vail

Kurulum bitti diye sevinirken masaustünü göremeden Lisans Sözleşmesi ile karşılaşıyoruz ve tabiki onaylamadan devam edemiyoruz :)

Windows Server Code Name Vail

Ulke ve dil ayarları kurulum başlamadan önce belirlenmesi gerekirken kurulum tamamlandığında bizden isteniyor.

Windows Server Code Name Vail

Kurulumu tamamlamak için geçmemiz gereken son adımlardan biri de Administrator kullanıcısının şifresi ve Server’ımızın ismini belirlemek.

Windows Server Code Name Vail

Server’ımıza isim verdikten sonra belirlediğimiz update ayarları doğrultusunda güncellemeleri tamamlamak için internete bağlanmaya çalışan Vail server sonrasında yaklaşık yarım saat süren “Preparing your server” sürecini de başarılı bir şekilde tamamlıyor.

Windows Server Code Name Vail

Server’ımız kullanıma hazır durumda ancak aşağıdaki görsel siziyanıltmasın bu görüntü sadece geçici bir süre karşımızda kalıyor.Desktop Experience özelliği ve tema desteği aktif edilmiş Server 2008 R2 ile karşılaştığımızda ’nin görselleri ile buluşmaktan mutlu olduğumuzu da söyleyelim :)

Windows Server Code Name Vail

Masaustünü nihayet gördük diye sevinirken henüz ismi bile belirlenememiş bir arayüz ile kurulum devam ediyor ancak bu sefer kurulan kısım Vail Server’ın diğer pclere destek verebilmesi için gereken ek özellikleri.

Windows Server Code Name VailWindows Server Code Name Vail

Bu uzun süreç zarfında yaşanan bir kac restart işleminin ardından Vail Server’ımızın masaüstüne ulaşmış oluyoruz. Uyarı ekranı aslında masaüstü arkaplanı olarak belirlenmiş durumda ve bize serverımızı genel amaçlı kullanmanın riskli olduğunu belirterek Dashboard kullanmamızı öneriyor.

Windows Server Code Name Vail

Windows Home Server’dan da hatırlanabileceği gibi yönetim konsolu için server’ın kendisi kullanılmazdı. WHS üzerinde servera bağlanmak isteyen kullanici bilgisayarlarına WHS Connector ile kurulum yapılır ve kurulan program ile yönetim uzaktan gerçekleştirilebilirdi. Vail Server’da ise yönetim ekranı Dashboard ile erişebileceğimiz daha kullanışlı ve daha sade bir yapıya bürünmüş durumda.

Windows Server Code Name Vail

Bu yazımızda kurulumu tamamlayıp Dashboard vasıtasi ile yonetilebilir duruma gelen Vail Server’ımızın ilk ayarları ve yönetimi ile ilgili bilgileri bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz.

Tags: , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*