Windows Vail Server

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows Home Server, Windows Vail Server

Microsoft’un () ile ev kullanıcılarına sağladığı kolaylıklar ve yenilikler artık ile devam edecek.

Kısıtlı sayıda beta testerın kullanımına sunulan Server’ın tam ismi ise: Windows Home Server Vail CTP4. İsmin sonundaki CTP4 (Community Technology Preview Release 4) ise Cloud computing teknolojisini kullanan bir işletim sistemi ile tanıştığımız anlamına geliyor.

Windows Vail Server

Vail ile basit dosya paylaşımı, yedekleme işlemleri Windows Home Server’da olduğu gibi işlerken antivirüs, online media paylaşımı gibi daha önce 3. parti araçlar ile sağlanan özellikler de artık bütünleşik olarak sunulacak.

WHS’de olduğu gibi Vail’e de hem onceden yuklenmiş OEM sistemler ile hem de tek başına satın alarak ulaşılabilecek. fiyatı hakkında ise henüz net bir bilgi yokken WHS ile yakın bir fiyata piyasaya sürüleceği düşünülüyor.

Server 2008 R2 tabanında çalışacak olan Vail sadece 64 bit sistemlerde görev yapabilecek. Arayüzü sahip olduğu çekirdek nedeniyle Windows 7’ye çok benzer olan Vail’in kurulumu için 120 GB harddisk ihtiyacı Home Server kullanım mantığı gereği çok sayılamayacak bir rakam. Network bağlantısında ise WHS’de olduğu gibi kablolu bağlantı zorunluluğunun devam edip etmediği ise denemelerden sonra netlik kazanacak. Web arayüzünün Windows Space’e olan benzerliği ile dikkat çeken Vail’in 2011 sonlarına doğru çıkması bekleniyor.

Windows Vail Server

Windows Vail Server hakkında detaylı bilgi ve görseli şuan download aşamasında olduğu için en geç iki gün sonra paylaşmaya başlıyor olacağım :)

Tags: , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*