Server 8 Full Kurulumdan GUI Kaldırma

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows Server 2012

Server 8 ile birlikte hayatımıza giren kolaylıklardan bir kısmı da, best practice olarak tavsiye edilen yapısını (tam olarak mimarisi olmasa da) gorsel arayuz ile tum ihtyacları kurduktan sonra kullanılabilir duruma gelebilmemiz. Bu yapıda kullanım icin:

Mevcut gorsel arayuze sahip Server 8 uzerinde Server Managerdan Features altından Shell’i kaldırmak yada PowerShell üzerinden;

Import-Module ServerManager
Remove-WindowsFeature Server-Gui-Shell -Restart

Tekrar bir ihtiyaç halinde kullanmak istenirse de yine PowerShell’den;


Import-Module ServerManager
Add-WindowsFeature Server-Gui-Shell -Restart
 

 

komutlarını sırası ile calıstırmamız yeterli olacaktır.

 


 

Tags: , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*