Windows Server 8 Üzerinde Active Directory Domain Services Kurulumu

Written by Ertan Gülen on. Posted in Windows Server 2012

Windows Server 8 duyurulduğu anda çoğu It uzmanının sorduğu iki soru vardı:

1. yenilikler neler?

2. mevcut bileşenlerde ne gibi yenilikler var?

ben de bu sorulardan bol bol soran biri olarak Windows Server 8 medyasına ilk ulaştığım anda Hyper-V kurulumundan sonra ADDS kurulumu gerçekleştirdim. Active Directory mimarisinin ne olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok ancak Server 8 ile birkaç çok önemli yeniliği içinde barındırdığından bahsedebiliriz.

  • Domain Controller makineler artık tamamen sanallaştırılabilir durumda, sanal makineler üzerinde gerçekleştirilen snapshot gibi işlemler ile tam uyumlu olacak, bu ozelliği de VM ID denilen sanal makine ID’si sayesinde sorunsuz hayata geçirebilecek.
  • VHD kopyalama ile sadece VHD’nin ismini değiştirerek (böylece VM ID değişecek) bu VHD ile Additional DC oluşturulabilecek.
  • Remote DCPROMO ile uzak bir sunucuya komut satırı sayesinde yada yenilenmiş Server Manager ile Domain Controller bileşenleri kurulabilecek.
  • Active Directory Administrative Center’da (ADAC) gelişmeler Active Directory Users and Computers’da ise sabitlik mevcut yani yönetim artık yavaş yavas ADAC’a doğru kayıyor.
  • artık görsel arayüz üzerinden hayata geçirilebilecek.

Kısaca öne çıkan özelliklerinden bahsettikten sonra aşağıdaki ekran görüntüleri ile kurulum adımlarını inceleyebilirsiniz.

 

Tags: , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Ertan Gülen

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 8 yılı aşkın süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık görevlerinin ardından bir süre Microsoft Türkiye'de Sanallaştırma ağırlıklı olarak System Center ürün ailesi, Forefront Güvenlik ailesi ve Server Ailesi hakkında İş Ortakları Teknoloji Danışmanı olarak görev almıştır. Şuan ise Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman olarak çalışmaktadır. Windows 8 ve Hyper-V 3.0 araştırmakta, Hp Blade Sistemler, Sanallaştırma Mimarileri, Cloud Computing gibi konular üzerine kafa yormaktadır. MVP: Virtual Machine, vExpert 2011,MCT, ASE, CCNA, VCP, SCS, HPCI vb. sertifikalara sahiptir.

Leave a comment

*